fbpx

Głównym wyzwaniem z jakim mierzą się zadłużeni Polacy są oczywiście finanse. Jak wyglądają fakty i liczby? 

Jak widać na zamieszczonej infografice, statystyczny Polak – dłużnik to mężczyzna (aż 61% wszystkich dłużników), w wieku 35 – 44 lata, który mieszka na Mazowszu lub na Śląsku. Dane oczywiście pokazują, gdzie jest najwięcej dłużników.

Ponadto łącznie prawie 3 miliony Polaków nie spłaca swoich zobowiązań finansowych w terminie.

Wystarczy 30 dni opóźnienia w spłacie przynajmniej 200 zł aby zgodnie z prawem zostać uznanym za dłużnika.

Łączna suma zadłużenia Polaków wynosi już prawie 80 miliardów złotych.

Statystyczny „Kowalski” musi oddać średnio 28 000 zł.

Aktualnie najbardziej zadłużony Polak ma do spłaty 72,5 mln zł.

Zaległości najpierw pojawiają się w kredytach, a później dochodzą te z nieopłaconych w terminie rachunków za telefon, media, kablówkę, alimenty itd.


Pieniądze to nie wszystko

Dłużnicy poza tym, że mają problemy finansowe, mają też złą samoocenę. Negatywnie są również postrzegani przez społeczeństwo, jak wynika z badania Wizerunek Osoby Zadłużonej.

Dłużnicy opisując siebie najczęściej wymieniali jako nadrzędne cechy: słabość, brak chęci do działania, brak pewności siebie i lenistwo. Nie ulega wątpliwości, że im gorzej osoba ocenia siebie, swoje możliwości oraz zasoby i bardziej pesymistycznie widzi swoje szanse, tym trudniej zmotywować ją do działania np. poszukiwania pomocy.

Długi są dla większości osób powodem życia w ciągłym strachu, przewlekłego stresu, zaburzeń psychicznych, popadania w uzależnienia, rozpadów rodziny, a w najgorszym scenariuszu nawet myśli i prób samobójczych.

Wśród dłużników dominuje postawa zagubienia, bierności oraz chęć ucieczki od problemów. Kolejnym najczęściej spotykanym podejściem jest agresja i roszczeniowość, a jedynie 10% to osoby z wysoką moralnością płatniczą i racjonalnie poszukujące rozwiązań.

Dłużnicy zdecydowanie za późno zaczynają myśleć od rozwiązania swoich problemów, w większości przypadków czekają, aż problemy będą już na tyle poważne, że sami nie są w stanie sobie z nimi poradzić.  

Skorzystaj teraz z możliwości rozwiązania Twoich problemów. Zarezerwuj bezpłatną konsultację i zacznij zmianę swojego życia.


Źródła:
1. Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i baza Biura Informacji Kredytowej,

2. Badanie Wizerunek Osoby Zadłużonej, przeprowadzone przez Stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych w partnerstwie z BIG InfoMonitor

Sprawdź czy upadłość konsumencka jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem na wyjście z długów.

 

Wypełnij krótki test na naszej stronie i zobacz czy w Twojej sytuacji upadłość konsumencka pozwoli Ci wyjść z zadłużenia.

Test jest całkowicie bezpieczny i bezpłatny.