Dlaczego ludzie wpadają w długi?

Od kilku lat rozmawiamy z Polakami o ich sytuacji prawnej oraz finansowej i praktycznie każdemu zadajemy pytanie: dlaczego wpadłeś w długi?

Można powiedzieć, że ile osób, tyle historii i powodów utraty płynności finansowej oraz problemów z terminową spłatą zobowiązań.  Jednak są uniwersalne problemy, o których mówimy częściej.

 

Mało wiemy o pieniądzach

 

Brakuje w Polsce dobrej edukacji na temat gospodarowania pieniędzmi, oszczędzania, inwestowania i świadomego zaciągania zobowiązań. Edukacja finansowa powinna być podstawowym przedmiotem w szkołach. Niestety większość osób uczy się gospodarowania swoimi pieniędzmi dopiero w dorosłym życiu, popełniając przy tym wiele błędów.

Polacy często nie wiedzą co podpisują. Z badań wynika, że tylko 2/10 osób czyta dokładnie umowy i dokumenty, które podpisuje.

Bardzo często przychodzą do nas osoby, które nie potrafią realnie ocenić swoich możliwość finansowych, nigdy nie prowadzili budżetu domowego oraz nie wiedzą jakie mają realne wydatki i koszty życia.

Kolejną kwestią odnośnie braku edukacji jest fakt, że nawet specjaliści z różnych grup zawodowych tj.: księgowi, doradcy podatkowi, doradcy finansowi, psycholodzy, a nawet większość prawników, nie wie jak działa, a często czym w ogóle jest np. upadłość konsumencka.

Zastaw się, a postaw się

Drugim głównym powodem rosnącego zadłużania się Polaków jest stale rozwijający się konsumpcjonizm oraz potrzeba zaimponowania innym. Nie dotyczy to oczywiście każdego Polaka, jednak czy poniższy cytat nie opisuje życia większości ludzi?

Chodzimy do pracy, której nie cierpimy, kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy, za pieniądze, których nie mamy, aby zaimponować ludziom, których nie lubimy, udając kogoś kim nie jesteśmy…”

Mocne, prawda? Dlaczego jednak tak się dzieje.

Zauważ, że coraz więcej firm jest nastawiona głównie na generowanie zysków. Reklamy, promocje, rabaty, obniżki cen itd. atakują nas praktycznie wszędzie. Marketingowcy często stają na głowie, żeby wymyślić coś nowego, co przyciągnie Twoją uwagę, obudzi potrzebę posiadania, tak żebyś nie mógł przestać o tym myśleć, aż w końcu nawet jak Cię nie stać na dany produkt czy usługę, pójdziesz do banku i weźmiesz kredyt, a później kolejny i jeszcze jeden.

Poza korporacjami, które chcą się wzbogacać, jest jeszcze czynnik psychologiczny, a mianowicie zazdrość i pragnienie zaimponowania środowisku, w którym żyjemy. Przykładowo, kolega kupił sobie nowy samochód, koleżanka ma nową torebkę za kilka tysięcy, znajomi na Facebooku pokazują zdjęcia z wakacji, sąsiad kupił nową kosiarkę… To co ja będę gorszy? Co z tego, że mnie teraz na to nie stać, mogę przecież kupić na raty! Przecież wszystko spłacę.

Tacy ludzie najczęściej wpadają w pętlę kredytową, ponieważ nie są w stanie racjonalnie przemyśleć swoich decyzji i zastanowić się czy na pewno potrzebują teraz danego produktu, rzeczy lub usługi.

 


Pozostałe przyczyny problemów z długami

Podaliśmy dwa główne powody zaciągania zobowiązań i problemów z ich spłatą, czyli brak odpowiedniej edukacji oraz czynnik psychologiczny. Oczywiście są to bardzo uniwersalne przyczyny. W tym miejscu wymienimy najczęstrze tzw. ludzkie powody znalezienia się w trudnej sytuacji życiowej i finansowej.

Tym samym, są to najczęściej powody naszych Klientów, którzy chcą uwolnić się od długów dzięki upadłości konsumenckiej.

Komu zatem, najczęściej pomagamy?

 

  • Pracownikom etatowym, którzy zostali zwolnieni z pracy lub przez dłuższy czas nie mogą znaleźć lepszego źródła dochodów.
  • Osobom, które poręczyły kredytu, a główny kredytobiorca przestał go spłacać.
  • Osobom uzależnionym np. hazardzistom, którzy zaciągali zobowiązania i mają potwierdzoną chorobę – F63 Patologiczny hazard.
  • Byłym przedsiębiorcom, którzy utracili płynność finansową i zamknęli działalność, przez co zostali z długami po prowadzeniu firmy.
  • Osobom, które uległy wypadkowi lub ciężko zachorowały, przez co nie są w stanie podjąć pracy i/lub utraciły swoje dochody.
  • Osobom, które zostały oszukane i zmanipulowane np. uwierzyły w szybki zysk lub zakochały się w kimś, kto wyłudził od nich pieniądze.
  • Pozostałym osobom, które z różnych innych powodów utraciły płynność finansową i weszły w stan niewypłacalności.

Podsumowanie

 

W tym artykule przedstawiliśmy główne powody dlaczego wpadamy w długi. Brak edukacji finansowej, rosnący konsumpcjonizm oraz sytuacje losowe doprowadzają Polaków do zadłużania się i problemów z terminową spłatą. Jesteśmy właśnie po to aby dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem zawodowym. 

Poznaj rozwiązania na wyjście z długów i zarezerwuj termin bezpłatnej konsultacji lub skontaktuj się z nami w dogodnej formie.

Sprawdź czy upadłość konsumencka jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem na wyjście z długów.

 

Wypełnij krótki test na naszej stronie i zobacz czy w Twojej sytuacji upadłość konsumencka pozwoli Ci wyjść z zadłużenia. 

Test jest całkowicie bezpieczny i bezpłatny.

Umów się na bezpłatną konsultację

 

Co zrobić aby jak najlepiej przygotować się do upadłości konsumenckiej?

Co zrobić aby jak najlepiej przygotować się do upadłości konsumenckiej?Jak właściwie przygotować się do upadłości konsumenckiej (zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki) Upadłość konsumencka jest przywilejem dla dłużnika, umożliwiającym mu rozpoczęcie życia od nowa bez...

ABC Upadłości konsumenckiej

W tym artykule dowiesz się: Czym jest upadłość konsumencka, Kto może, a kto nie może ogłosić upadłości, Jak wygląda proces po 24 marca 2020 roku, Jaka jest skala upadłości w Polsce w ostatnich latach Jakie są korzyści ogłoszenia upadłości. CZYM JEST UPADŁOŚĆ...

Jak można wyjść z długów?

Jak można wyjść z długów?W tym rozdziale skoncentrujemy się na możliwościach oraz warunkach jakie należy spełnić, aby uwolnić się od zobowiązań finansowych. Spłata zobowiązań Pierwszym i zarazem dla większości dłużników najtrudniejszym rozwiązaniem ich sytuacji...

Dlaczego ludzie wpadają w długi?

Dlaczego ludzie wpadają w długi?Od kilku lat rozmawiamy z Polakami o ich sytuacji prawnej oraz finansowej i praktycznie każdemu zadajemy pytanie: dlaczego wpadłeś w długi? Można powiedzieć, że ile osób, tyle historii i powodów utraty płynności finansowej oraz...

O nas

Kancelarię Prawną FENIX założyliśmy z myślą o pomocy osobom, które znalazły się w obliczu problemów i wyzwań prawnych. Łączymy wiedzę i doświadczenie z pasją pomagania innym i rozwiązywania sytuacji, które dla wielu osób są nie do przejścia w pojedynkę.

Szybki kontakt

Skontaktuj się z nami

+48 505 906 905
biuro@kancelariafenix.pl

PN-PT | 9:00 – 17:00